Aktif Karbon Serisi

Yorulan ve Yıpranan Ciltlerin Kurtarıcısı Aktif Karbon

Soluk cilt, siyah noktalar, yorgunluk, halsizlik ve cildimizde gözle görülür kusurlar…

Tüm bu şikayetlerinizin sebebi, vücudunuzda biriken toksinler olabilir. Toksinler, vücudumuzda mikroorganizmaların salgıladığı birtakım zehirli maddelerdir. Bu zararlı atıklar vücuttan; bağırsaklar, börekler ve akciğer yoluyla dışarı atılır. Ancak; hava kirliliği, sağlıksız beslenme,  hareketsiz yaşam, yoğun iş temposu ve stres gibi çevresel faktörler vücudumuzda toksinlerin birikmesine sebep olur.

Aktif Karbon Nedir?

Kullanımı Birinci Dünya Savaşı öncesine kadar uzanan aktif karbon, kimyasal zehirlenmelerde askerleri koruyan gaz maskelerinin yapımında kullanılıyordu. Bir diğer kullanım yeri ise su artıma sistemlerindeydi.

Aktif karbon, toprak altında uzun süre kalarak kömürleşmiş ağaç kökleri, yosun ekstreleri karbonlaştırılmış hindistan cecizi kabukları, zeytin çekirdekleri veya talaş gibi doğal kaynakların belirli miktarda ısıya maruz bırakılması ile oluşur. Karbon çok yüksek sıcaklarda işlenerek “aktivite” edilir. Yüksek sıcaklık, iç yapısını değiştirerek gözeneklerin boyutunu küçültür ve yüzey alanını artırır. Karbonun gözenekli dolgusu negatif elektrik yüküne sahiptir ve bu da  toksinler ve gazlar gibi pozitif yüklü molekülleri kendine çekmesini (adsorbsiyon) sağlar.

Aktif Karbon ve Cilde Faydaları

Aktif karbonun gözeneklere doğru uygulamasıyla, gözenekleri içinde biriken ölü hücreleri, toksinleri ve kirleri kolaylıkla yok edebilirsiniz.

Mıknatıs Etkisi

Yıpranmış ve yorgun gözeneklerde biriken kir, yağ ve ölü hücre kalıntılarını derinlemesine temizler.

Temizlenmiş Cilt

Cildinizi temizleyerek onarıcı bakım sağlar. Cildinizin yorgunluğunu giderir, mat ve cansız görünüm yerini ışıl ışıl pürüzsüzlüğe bırakır.

Yağ Dengeleyici

Cildin fazla yağını temizleyerek, ideal pH dengesini korur. Siyah nokta oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Detoks Etkisi

Derin gözeneklerde hapsolmuş toksinleri kendine çekerek, ciltte detoks etkisi yaratır.